
Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter optimistán nyilatkozott a német-francia terveket illetően miután hétfőn találkozott német kollégájával. Kijelentette azt is, hogy az USA támogatja az IMF esetleges további szerepvállalását a válság kezelésében is.
A hétfői Merkel-Sarkozy találkozó kapcsán José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Die Welt-nek adott interjújában elvetette a korábban általa is javasolt euró-kötvényeket. A német álláspontot teljesen magáévá téve, elmondta, hogy ehhez előbb egy sokkal magasabb szintű integrációra és fegyelemre van szükség az euró-zónában, amit egyenlőre még nem értünk el.
S&P európai szuverén adósminősítésért felelős igazgatója szerint a cégnek, mint hitelminősítőnek fel kell mérni a kockázatokat, és közölni kell a befektetőkkel. Moritz Krämer szerint, aki azt a jelentést is írta, szükséges volt a figyelmeztetés, még az EU-s csúcs előtt, mert az eurózóna vezetőinek tisztában kell lenniük azzal, hogy komoly következményei vannak, ha tovább húzzák a megállapodást. Ennek kapcsán a korábbi csúcstalálkozók kudarcaira is emlékeztetett az S&P szakembere.

Az S&P-t kritizáló hangok azonban érezhetően felerősödtek, főleg azokban az országokban, ahol a három A besorolás került veszélybe. Jean-Claude Juncker, luxemburgi miniszterelnök a Deutschlandfunk rádiónak adott nyilatkozatában teljes mértékben túlzottnak és megalapozatlannak vélte az S&P lépését. Teljesen méltánytalan – mondta, hogy pont akkor jött ez a negatív vélemény, amikor euróövezeti országok komoly erőfeszítéseket tesznek a hiányok csökkentésére és Európa elsőszámú vezetői pedig sorsdöntő tanácskozásra készülnek a héten.
Hans Michelbach, kormánypárti CSU parlamenti képviselője szerint az S&P egy olyan önkényes döntést hozott, amelynek semmi köze a valósághoz. Véleménye szerint a hitelminősítő bejelentésének az a célja, hogy feszültséget idézzen elő az EU csúcsértekezlet előtt. Michaelbach ezért keményebb bánásmódot követelt „a hitelminősítő ügynökségek ellenőrízetlen játéka ellen.”
A francia jegybank elnöke, Christian Noyer a hitelminősítők 2008-as válságban játszott szerepére tett utalást. Figyelmeztetett arra, hogy jó lenne elkerülni, hogy még egy válság kialakulásában játszanak főszerepet ezek az intézetek. Véleménye szerint a S&P módszertana egyre inkább politikai mintsem gazdasági színezetet ölt.
Érdekes nyilatkozatot tett Wolfgang Shäuble német pénzügyminiszter kedden Bécsben egy, az euró jövőjével foglalkozó pódiumbeszélgetésen, a leminősítés meglebegtetésével kapcsolatban. Véleménye szerint nem lehet a pénzügyi piacok bizalmát egyik napról a másikra visszanyerni, „még ha a lehető legjobb döntés születik is” az állam- és kormányfők csúcstalálkozóján. A cél elérése érdekében, azaz az átfogó reformok megszavazása céljából a legjobb intés volt az euróövezet országainak a Standard & Poors hitelminősítő figyelmeztetése a csúcstalálkozó előtt.

A nemzetközi sajtóban megjelenő elemzések a „make or breake” szcenáriót vetítik előre az EU-csúcsal kapcsolatban, azaz ha nem történik a piacokat is megnyugtató megállapodás az az euró-zóna szétesését is jelentheti. Joseph E. Stiglitz, Nobel díjas közgazdász legújabb elemzésében azzal foglalkozik, hogy mi is az ami megmenthetné az eurót. Véleménye szerint az európai politikusok – bár elkötelezettségük kétségtelen – elbuktak az euró megmentésért vívott küzdelemben. Nem ismerték fel a problémák gyökerét időben, illetve nem adtak rá megfelelő válaszokat. Napjainkban is a problémákra adott válaszok nem megfelelőek. Igaz ugyan, hogy a válság egyik oka az államok eladósodása, a magas államháztartási és külkereskedelmi mérleg hiánya, azonban ezek a tegnap problémái. Ezen már nem lehet segíteni. Az ezekre adott válaszok még nagyobb recesszióba nyomják az EU-t. A ma problémáira, a növekedés felgyorsítására, a foglalkoztatottság növelésére kell a válaszokat megtalálni. Csak ez fogja tudni kihúzni az euró-zónát a csávából.
Stiglitzhez hasonlóan a gazdasági növekedést felpörgetése lenne a megoldás kulcsa a New York Times vezércikke szerint. A Merkel-Sarkozy megállapodás alapvetően nem az igazi fiskális unió irányába fogja vinni az euró zónát. Pedig csakis a központosított adóztatással, a gazdasági nehézségekkel küzdő országokba történő pénzügyi transzferrel lehetne a problémát megoldani. Ezt veti el Merkel és Sarkozy azzal, hogy nem támogatják az euró-kötvények bevezetését. Ahelyett, hogy egy éjszaka alatt át akarnák alakítani az euró zónát, Németországnak latba kellene vetnie gazdasági erejét – az EKB-val karöltve – hogy a nehézségekkel küzdő euró zóna tagállamok időt nyerjenek, növekedési pályára állhassanak és meghozhassák a szükséges reformokat.